Ana içeriğe atla

Ginsengin kilo alımına ve testosteron düzeylerine etkileri ve ginsengin faydaları

Ginseng bitkisinin köklerinden elde edilen ginseng kelime olarak, iyileştirici anlamına gelmektedir. Ginseng de çörek otu gibi çok faydalıdır ve şifa verir. Özellikle Kore ginsengi yani Panax ginseng adı verilen türü binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır çünkü tam bir şifa kaynağıdır. Bu şifalı bitki Asya’ya özgüdür, genellikle Çin’de ve Kore’de yetişir. Biz bu yazımızda ginsengi daha çok kilo alımına ve testosteron düzeylerine etkileri açısından ele alacağız. Tabi ki bu açılardan ele alabilmemiz için öncelikle ginsengin faydaları ve yan etkilerinin neler olduğunu açıklayalım. Ginsengin iki çeşidi vardır. Bunlardan birincisi Sibirya ginsengidir. Diğeri ise Kore ginsengidir. Ancak daha yararlısı ve Çin tıbbında en çok kullanılanı Kore ginsengidir. Bu nedenle biz bu yazıda Kore ginsenginin yararları üzerinde duracağız. Ginsengin en önemli faydasının fiziksel gücü ve performansı artırmak olduğu söylenilebilir. Vücut direncini ve dayanıklılığını artırması nedeniyle sporcular için çok yararlıdır. Ancak yanlış anlaşılmaması için şunu da belirtelim. Ginseng sadece sporculara yönelik değil herkes içindir. Tabi ki doktor kontrolünde veya danışmanlığında kullanılması önerilir. Çünkü ginseng kullanımında doz çok önemlidir. Gerekli dozlar faydalı iken fazlası zararlı olabilir. Fiziksel aktivite yapanlar için çok yararlıdır. Ginsengin en temel yararlarından biri de cinsel gücü artırmasıdır. Bunda erkeklik hormonu testosteron düzeylerini yükseltmesinin etkili olduğu söylenmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Kore ginsengi testosteron düzeylerini artırmıştır. Bu nedenle sporcular tarafından kullanılabilir. Ancak bu noktada sporcunun amatör ya da profesyonel olup olmaması önem kazanmaktadır. Şampiyonluk için hazırlananların hangi bitkisel takviyelerin doping listesine girdiğini bilerek bu ürünleri kullanıp kullanmamaya karar vermeleri gerekmektedir. Ginsengin uyarıcı olduğu düşünülecek olursa şampiyonların kullanımında dikkat etmesi gerekir. Gerçi 1988 yılında bir sporcu kanında tespit edilen bir madde için ginseng diyerek kurtulmuştur. Yine de güncel doping listesi dikkatlice incelenmelidir.
Yapılan araştırmalarda ginsengin stresi azalttığı veya engellediği ile ilgili sonuçlar da bulunmuştur. Bu da günümüz şartlarında, sanayileşen toplumda ve gittikçe elektronik aletlere adeta bağımlı olduğumuz göz önüne alındığında stresle mücadele etmek açısından çok yararlıdır. İnsan vücudunu kuvvetlendirerek tüm sistemleri düzenler. Özellikle böbreküstü bezlerini destekler. Şekeri düşürücü etkileri olduğu için şeker ilaçları ile kullanımında dikkat edilmelidir. Şeker hastalarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Ginsengin yararlarından biri de vücut için adeta kuvvetli bir tonik görevi görmesidir. Tüm zayıflıkları giderir. Özellikle güçsüz zayıf erkeklerin doktor kontrolünde kullanımı çok yararlı sonuçlar verebilir. Testosteron düzeyini artırarak kas gelişimini de etkilemektedir. Böylece zayıflıklara da iyi gelmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi ginseng böbreküstü bezlerini destekler. Böylece adrenalin de etkilenir ve bu durum da zihinsel ve mental sorunları olanları olumlu etkiler. Bunun sonucunda dikkat sorunlarını ve stresi azaltır. Depresyonu bile iyileştirici etkiye sahip olduğu söylenmektedir. Strese karşı dayanıklılığı üst düzeyde artırır. Ayrıca Alzheimer hastalarında sürekli kullanıldığında algılamayı artırdığı bulunmuştur.Ginsengin bir başka yararı da solunum yolu rahatsızlıklarını gidermesidir ve bu nezle, grip, bronşit, astım gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Bu durum da bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve kuvvetlendirmesine bağlanmaktadır. Piyasada bulunan birçok damar açıcı olarak satılan bitkisel takviyelerinin içeriğine bakıldığında içinde Panax ginsengi bulunduğu görülmektedir. Yani sizinde anlayacağınız üzere damarları genişletici ve açıcı özelliğine sahiptir. Yapılan araştırmalarda bu özelliklerinden dolayı ereksiyonu yani erkeğin sertleşmesini olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Kullanımında çok dikkatli olunmalıdır. Piyasada ginseng adı altında birçok sahte takviyeler satılmaktadır. Güvenilir markaların ürünlerini kullanmada ve doktora danışmanızda yarar var. Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi dozu çok önemlidir. Ayrıca göğüs kanseri, kalp rahatsızlıkları ve ilaçlarla kullanımı gibi bazı durumlarda kullanımı zararlı olabilir. Bu nedenle uzman danışmanlığında kullanmak gerekmektedir. Özetle ginseng genel anlamda iyileştiricidir ve kilo alımına, vücut geliştirmeye de olumlu etkileri vardır.

Kaynak: http://www.kalitelibeslenme.com/ginseng-nedir-ginseng-faydalari/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kilo alma yöntemleri | En etkili 10 öneri

Çok mu zayıfsınız, kilo mu almak istiyorsunuz, ancak bir türlü kilo alamıyor musunuz? Dert etmenize inanın gerek yok. En etkili kilo alma yöntemleri ile siz de kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde istediğiniz kiloya ve vücuda kavuşabilirsiniz. İşte en etkili kilo alma yolları:
Kaliteli beslenme kurallarına uyarak kilo alabilirsiniz.Sizin için özel olarak ve sizin yapınıza, vücut tipinize ve özel durumlarınıza göre hazırlanmış etkili bir vücut geliştirme programı ile kas yaparak daha sağlıklı kilo alabilirsiniz. Kilo almak istiyorsanız öncelikle herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığının tespit edilmesi kilo alma sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Eğer metabolik bir sorun varsa ne kadar yerseniz yiyin kilo almanız mümkün olmayacaktır. Ya da parazit varsa kilo almanız çok zor olabilir ya da emekleriniz, uğraşlarınız boşuna gidecektir. Bu nedenle öncelikle sorunun ne olduğu tespit edilmeli ve bir uzman eşliğinde kilo almaya çalışmalısınız.Bazıları hiç hareket etmez ki enerjisi…

Sağlıklı kilo almak için ne yapmalıyım?

Kilo almak için en etkili kilo almanın yolları nelerdir ve kilo almak için ne yapmalıyım? Çok mu zayıf birisiniz? Kilo almak için ne yapmalıyız? Uzun süredir kilo almak için denemediğiniz yol kalmadı mı?  O zaman doğru adreste olduğunuzu söylemek yanlış olmaz. Peki neden kilo almak istiyorsunuz? Hiç düşündünüz mü? Daha estetik durmak için mi? Kız arkadaşınız olsun diye mi? Daha hoş ve çekici görünmek için mi? Yoksa çok zayıf olduğunuz için arkadaş dediğiniz kimselerin sizinle dalga geçmesi sebebiyle mi? Bunlardan hangi amacı taşıyor olsanız da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kilo almak değil, sağlıklı kilo almaktır. Belki de kilo almak için en etkili yollardan biri düzenli olarak vücut geliştirme egzersizleri yapmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise vücut yapınızın buna uygun olması durumudur. Bu kilo almak için ne yapmalıyım yazısını okumadan önce okumanızda yarar olduğunu düşündüğümüz kilo aldıran besinler başlıklı  makaleyi okuyabilirsiniz.

Kilo almanın yolları Bi…

1 ayda 15 kg aldıran diyet

Merhabalar, Kilo almak için faydalı ve kısa zamanda kilo aldıran bir diyete ihtiyacınız varsa bu diyet tam size göre... Daha önce kilo alma ile ilgili olarak genel uymanız gereken kurallardan bahsetmiştik. Bu kurallardan en önemlisi uzman kontrolü olmadan hiçbir diyet uygulamamanız gerektiğini anlamanızdır. Bunun için aşağıdaki uyarıyı dikkatli bir şekilde okumayı unutmayın.(Not: Bu diyet kan tahlilleri sonucunda sağlıklı olduğu doktor tarafından belirlenen bireyler içindir. Burada yazılanlar tamamen paylaşım amaçlıdır. Diyeti doktor kontrolü olmadan uygulamamanız gerekmektedir. Sitemizin hiçbir tıbbi sorumluluğu yoktur. ) Kilo almak için muhteşem bir günlük diyet (1 ayda 15 kg aldıran diyet) Sabah 7,30: Bir bardak su Saat 8,00: Kahvaltı: 3 yumurtayı çırpın, 1 tatlı kaşığı tereyağı ile omlet yapın. 3 dilim tam buğday ekmeği 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ya da kaşar peyniri 15 adet yeşil ya da siyah zeytin 1 adet küçük domates 1 adet k…

Kaliteli beslenme